Duet idealny kolory roku 2021 według Pantone

przez Super User

PANTONE 17-5104 Ultimate Grey i PANTONE 13-0647 Illuminating
Duet idealny – kolory roku 2021

 

Na początku grudnia firma Pantone ogłosiła kolory roku 2021, właśnie tak nie kolor ale kolory roku, które będą przodowały w modzie, projektach graficznych oraz w wzornictwie przemysłowym .
I tak oto mamy PANTONE 17-5104 Ultimate Grey i PANTONE 13-0647 Illuminating

PANTONE 17-5104 Ultimate Grey i PANTONE 13-0647 Illuminating czyli "uspokajającą szarość" i "słoneczną żółć". Nic dziwnego, że po roku pandemii, wiążącego się ze smutkiem, zamknięciem, niepewnością w nowy rok wchodzimy przed wszystkim z nadzieją na normalne czasy, na to wszystko czego nie mogliśmy i nadal nie możemy robić. Także nowe kolory 2021 mają nam się kojarzyć z nadzieją, pozytywnym myśleniem i wiarą w lepsze czasy.

PANTONE UltimateGrey Illuminating


Jak to powiedzieli eksperci Pantone zaproponowali „mariaż kolorów niosący za sobą siłę i nadzieję, który potrafi podnieść na duchu”.
W tym wymiarze szarość jest porównywana do cichych skał i kamieni, które stawiają opór upływającemu czasowi, symbolizując moc i siłę, nawiązuje do trudnych czasów koronawirusa. Z kolei cytrynowy odcień żółtego ma nas pozytywnie nastroić, to jasność, świeżość, coś nowego i pozytywnego. Nadzieja na lepsze jutro, na to że po burzy pojawi się słońce.

PANTONE UltimateGrey Illuminating1

PANTONE UltimateGrey Illuminating2

Wybór koloru roku przez firmę Pantone nie jest przypadkowy, jest to długotrwały proces analizy, który bierze pod uwagę trendy,styl życia i kierunek w którym podążają ludzie oraz firmy.
Możemy przeczytać słowa Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institut która tak tłumaczy tegoroczny wybór: „To połączenie nawiązujące do odporności, optymizmu, nadziei i pozytywności, których tak bardzo potrzebujemy, kiedy resetujemy, odnawiamy, wymyślamy na nowo i odkrywamy na nowo”.

PANTONE UltimateGrey Illuminating3

PANTONE UltimateGrey Illuminating4

PANTONE UltimateGrey Illuminating5

A co można powiedzieć o tym połączeniu oczami grafika. Jak ten duet odnajdzie się w projektach?
Wyjątkowo udana para, kolory świetnie do siebie pasują, myślę, że projekty z ich wykorzystaniem będą bardzo trafione i wyjątkowe. Biorąc pod uwagę niektóre zapowiadające się trendy w projektowaniu graficznym, czyli powrót technik ilustracyjnych, elementów komiksu i pop artu to owe kolory na pewno znajdą tam swoje miejsce. Tak samo jak świetnie się sprawdzą w projektach nawiązujących i zawierającym elementy natury oraz roślinne, które w tym roku znajdą swoje miejse w projektach.
Myślę, że jest o czym myśleć i czym się inspirować: Nadzieja i radość -  tego nam trzeba.